social social social social
Tülin'in Önerisi
No. 16

Yıpranan saçlara, pratik çözümler!

Saçlarımız zaman zaman fazla kuru, ışıltısız, sönük ve kırık olabiliyor. Eğer seninki de öyleyse saçların yıpranmış demektir. Ama hemen kendini üzme, biraz zaman, bakım, ilgi ve sevgiyle bunun da üstesinden geleceğiz! İlk yapacağın şey saçının nemini korumasını sağlamak, çünkü kuru saç çoğu zaman kırılgandır, bu da zamanla yıpranmaya neden olur. Aşağıdaki çözümleri titizlikle uygularsan yıpranmış saçlarını tekrar eski canlı günlerine geri döndürebilirsin.

1) İlk dostumuz makas!

shutterstock_338090246

Yıpranmış saçlarla başa çıkabilmek için yapabileceğin ilk şey, kırıkları almak. Öyle çok kısa kestirmene gerek yok, sadece uçlardan kırıkları almak veya katlı bir kesim saçını büyük ölçüde canlandıracaktır. Eğer aynı zamanda yeni bir başlangıç yapmak istersen, kısa bir bob veya pixie kesim ile sorunu kökünden çözebilirsin!

 

2) Kurutma makinesini dolaba kaldırıyoruz.

Düzleştirici ve maşayı da. Saçlarımız eski canlılığına kavuşana kadar bunları çok gerekmedikçe kullanmıyoruz. Yıkadıktan sonra saçlarımızı kremliyoruz ve kendi kendine kurumalarını bekliyoruz. Mutlaka saç kurutma makinesi kullanman gerekirse de, en düşük ısıda kullanmayı unutma!

 

3) Saçlarını boyamayı mı düşünüyorsun?

Şimdi değil! Bir süre boyalardan uzak durmanda büyük fayda var. Boyalar saçı öyle veya böyle yıpratır, zaten saçların yıpranmış durumdaysa, boya planını biraz ertelemeyi düşün.

 

4) Yastığını yenileme vakti!

shutterstock_71618737

Pamuk yastık kılıfları saçlarını kurutur, ayrıca kırıklara ve düğümlenmelere neden olur. İpek bir yastık kılıfı kullanarak bu durumu ortadan kaldırabilirsin.

İlgili İçerikler