social social social social

Yağlı Saçların Bakımı İçin 8 Tavsiye

shutterstock_1470532071

Yağlı saçlar, saç derisinde üretilen doğal yağların fazla olmasından kaynaklanır. Bunun sebebi genetik olabileceği gibi, çevresel ve hormonal faktörler de etkili olabilir. Unutma ki yağlı saçlara sahip olmak bir dezavantaj veya problem değildir. Önemli olan bunun farkında olup saç bakımını ona göre yapmaya başlaman. Eğer saçların hızlı yağlanıyorsa bunun önüne geçmek için sürekli yıkamaktan vazgeç ve önerilerimize bir göz at!

1) Yıkama Zamanlarını Gözden Geçir

Yağlı saçlara sahip pek çok kişi saçları hızlı yağlandığı için her gün yıkama ihtiyacı hissediyor. Ancak bu çözüm aslında sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramıyor. Çünkü saçını her gün yıkadığında saçındaki doğal yağlar gereğinden fazla eksilir ve bu durum da saç derinde daha fazla yağ üretilmesine sebep olur. Bu kısır döngüye girmemek için saçlarını 2-3 günde bir şampuanlamayı dene.

2) Saç Tipine Uygun Ürünleri Seç

Sadece yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş şampuan ve saç kremlerini kullan. Bu hem saçlarının sağlığı, hem de yağlı saçlarını kontrol altına alabilmen için en kritik önlem.

3) Taramayı Azalt

Saçları taramak, saç derisini uyarır ve yağ üretimini hızlandırır. Saçlarını tabii ki taraman gerekir, ancak bunu minimumda tutmanda fayda var. Saçlarını sadece düğümleri açmak için ve karışıklığı giderecek kadar taraman yeterli.

4) Şampuan ve Kremi Stratejik Kullan

Saçlarını yıkarken saç diplerine, kremlerken de uçlara yoğunlaş. Bu sayede saç diplerinin fazla yağlanmasını ve uçların fazla kurumasının önüne geçmiş olursun.

5) Kısa Kesimleri Tercih Et

Uzun ve yağlı saçlarda zamanla uçlarda kuruma ve solma ile karşılaşılır. Bu nedenle kısa kesilmiş saçlarının bakımını çok daha kolay yapabilirsin.

6) İyice Durula

Eğer şampuanladıktan sonra saçlarını tam olarak durulamazsan, bu yağ üretimini tetikleyebilir. Duştan çıkarken son bir kez daha saçlarını durulamayı alışkanlık haline getir.

7) Saçların Dokunma!

Yağlanmayı hızlandırmamak için saçlarına ne kadar az dokunursan o kadar iyi.

8) Düzleştiriciyi Gerekmedikçe Kullanma

Eğer kıvırcık saçlara sahipsen, düzleştirmesen daha iyi. Eğer düz saçlara sahipsen, maşa kullanmayı deneyebilirsin. Çünkü düz saçlar derideki yağların seç teli boyunca ilerlemesini kolaylaştırır ve bu da saçlarının hızlı yağlanmasına neden olur.

İlgili İçerikler