social social social social

Uzun Saçlar İçin 4 Bakım Tüyosu

syoss-web-fb-share

Senin de Rapunzel gibi saçların varsa çok iyi biliyorsun ki bu güzel saçları korumak büyük bir ilgi ve dikkat istiyor. Bu süreç bazen insanı yorabiliyor ama olsun, değer! Senin için 4 tane çok basit ama bir o kadar da etkili önerim var. Bunları alışkanlık haline getirmen saç bakımını önemli ölçüde kolaylaştıracak ve sana zaman kazandıracak!

1) Yastık kılıflarını değiştirme vakti geldi.

Pamuklu yastık kılıfları saçları yıpratır. Pamuklu kumaşların, uzun süre temas ettiğinde saçları yıprattığının ve hatta kırıklara sebep olduğunun farkında ol. Bu yüzden ben ipek veya saten yastık kılıflarını tercih ediyorum.

2) Tararken ve fırçalarken dikkatli ol.

Saçlar uzadıkça kırılganlaşır ve hassaslaşır. Onlara karşı çok ama çok nazik olmalısın! Fırçalarken en ufak bir zorlanmayla karşılaşırsan hemen bırak ve düğümleri hafifçe ellerinle aç. Ben mesela televizyon izlerken bunu yapmayı alışkanlık haline getirdim. Düğümleri sakin bir şekilde ellerinle açtıktan sonra yavaş ve dikkatlice tara.

3) Uyurken saçını açık bırakma.

Açık saçlarla yatağa girmek demek, sabah olduğunda saçında düğümler ve karmaşa ile uyanmak demek. Saçlarındaki karmaşa ve düğümler de seni kırıklara götürür ve bu da her gün olmasını isteyeceğimiz bir şey değil. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu uyumadan önce saçlarını örmek! Bu sayede sen uykudayken saçların karışmaz.

4) Rüzgara dikkat!

Yatağa girdiğinde saçını açık bırakmadığın gibi, rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken de bırakma. Basit bir topuz yapmak 20 saniyeni alır, gideceğin yere vardığında açmak da sadece 2 saniyeni! Bunun karşılığı olarak da rüzgarda saçlarının karışmasını ve düğümlenmesini, sonrasında da bunların kırıklara sebep olmasını önlemiş olursun.

İlgili İçerikler