social social social social
Tülin'in Önerisi
No. 8

Tülin’den Elektriklenen Saçlar İçin Çözümler

İşim gereği plazalardan plazalara koşuyorum. E tabii bu durum saçlarıma elektriklenme olarak yansıyor. Her bir tel kendi başına hareket ediyor diyebilirim. Böyle durumlarda kendime göre bulduğum bazı çözümler var. Senin de faydalanabileceğini düşünüyorum.

Elektriklenmeden kaçınmak için saç nemini korumak gerekiyor. Ben keyifli bir banyonun sonunda saçlarımı soğuk suyla duruluyorum. Bu şekilde saç tellerim nemini kaybetmiyor; saçlarım da, sinirlerim de yatışıyor 🙂

shutterstock_119218114

Saçlarını narin bir ipek kumaş gibi düşün. Bu değerli kumaşı kırıştırıp giymezsin değil mi?

Bir çok ovuşturarak suyunu alıyor. Büyük yanlış! Saçlarınıza şiddet uyguluyorsunuz haberiniz yok. Gözeneklerini açıyorsunuz böyle yaparak. Üstelik krem veya bakım yaptıktan sonra bunu yapmanız saçları açmanızı daha da zorlaştıracak. Çünkü kremin görevi zaten açmanızı kolaylaştırmak. Bir de suyunu almak için havluyu çivi gibi döndürüp sıkanlar var. Bunu ne  yapın ne de yaptırın. Bu da yine saçı kıran bir işlem. Peki ne yapmalı? Saçları duştan sonra sardıktan sonra 2-3 dk öyle bekleyin hemen açmayın bu suyunu iyice alacaktır. Havluyu açtıktan sonra dümdüz bir şekilde saçlara hafif bastıra bastıra fazla suyunu alın. Yanı sıkmayın, ovalamayın.

Saçım benim için çok çok çok ama çok değerli! Eminim senin için de öyledir. O yüzden eğer elektriklenme çok yoğunsa, muhakkak saç kremi kullanmalısın. Yine saçlardaki nem oranını artırmak için, en az haftada bir olmak üzere saç maskelerinden kullanmak da oldukça yararlı.

Gelelim saç kurutma meselesine 🙂

Saçlarımızı kuruturken fönün ısısı orta derecede olmalı ve saça mesafesi bir kol boyu uzaklıkta olmalı. Saça çok yakın tutmak hatta saçların arasına, içine sokmak fönü saçınız için yapabileceğiniz en büyük kötülük.
Kurutma süresi bu şekilde normalinden biraz daha uzun sürebilir. Seçim sizin. Saçınızın ısıdan kurusun, yıpransın mı yoksa 15 dakika daha erken mi uyanmak 🙂 Size bırakıyorum seçimi.

Saçlarınıza daha fazla hacim kazandırmak için saçlarınızı öne atıp önce diplerini kurutursanız saçlarınız çok daha volümlü olur.

Hatta saçlarınız ince telli veya yağlı ise saçlarınız ıslak iken tümüne köpük sürün, sürdükten sonra büyük açma fırçası ile saçlarınızı fırçalayın ve ardından öne atıp o şekilde kurutun. Göreceksiniz daha hacimli olacak saçlarınız.

Fırça seçerken de mutlaka kaliteli ve el yapımı bir ürün olmasına özen göster.

shutterstock_245366116

Yine saçımdaki elektriklenmenin had safhaya çıktığı dönemlerde nem oranını arttırmak için PH değeri yüksek ürünleri kullanıyorum. Bazen de doğal bir şekilde bu sorunu çözüyorum. Ne mi yapıyorum?? Saçımı duruladığım suya bir kaşık kadar elma sirkesi katıyorum! Sonuç beni her zaman şaşırtıyor 🙂

shutterstock_281827754

Tüm bunların yanında saçlarımda kırık oluşmaması ve var olan kırıkları aldırmak için kuaförümün kapısını mutlaka ayda bir kez çalıyorum. O zaten beni gözümden tanıyor, ne için geldiğimi hemen anlıyor 🙂

shutterstock_250451860

İlgili İçerikler