social social social social

Sağlıklı Bir Şekilde Saç Uzatmak İçin 5 İpucu

shutterstock_210135976

Evet, adeta bir deniz kızı gibi upuzun saçlara sahip olabilirsin! Saçını uzatmaya karar verdiysen, bakımı konusunda da her zamankinden biraz daha hassas olmalısın. İşte sağlıklı uzayan saçlar için birkaç önemli nokta:

1) Öncelikle sabırlı ol.

Saçın tabi ki bir gecede uzamayacak, biraz sabırlı olman gerek. Saçların uzama hızı kişiden kişiye önemli ölçüde değişse de ayda yaklaşık 0.5 cm ile 3 cm arasında uzadığını söyleyebiliriz.

2) Bu süreçte bolca makasa ihtiyacın var.

shutterstock_178947776

Uzamasını hızlandırmaz ama saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için düzenli bir şekilde kırıklarını almak gerek. Ortalama 10 – 12 haftada bir kırıkları almak ideal.

3) Şampuandan sonra mutlaka saç kremi kullan.

Her yıkadığında, kuruttuğunda, şekillendirdiğinde saçın bir miktar yıpranır. Saç kremi, saçı besleyerek ve saç yüzeyini yatıştırarak zamanla oluşan bu yıpranmayı dengeler. Ayrıca lipit ve proteinlerin yenilenmesine de yardımcı olur.

4) Taramaya uçlardan başla.

Taramak da saçı yıpratan faktörlerden biri, ancak bu yüzden taramayı bırakacak değiliz tabi ki. Taramaya nazikçe uçlardan başla ve karışmış, düğümlenmiş saçları açtıkça yavaş yavaş saç diplerine doğru ilerle. Bu sayede tarama sürecini minimum yıpranma ile tamamlayabilirsin.

5) Asla büyük havlular ile saçını kurulama!

Pek çoğumuzun alışkanlığıdır, banyodan sonra kocaman yumuşak bir havluyu alır saçımıza dolarız. Ne büyük bir hata! Bunu yaptığımızda saçlar, havludaki iplikler ile fazla sarmaş dolaş olurlar ve ince narin uçlar kırılmaya başlar. Bunun yerine en iyisi ince mikrofiber havlulardan kullanmak. Eğer bu mümkün değilse de küçük bir havluyla saçını sıkarak kurulamayı ve havluyu uzun süre başında sarılı halde bırakmamayı deneyebilirsin. Saçını havlu yerine bir penye ile sarıp kurumasını beklemek de alternatif bir çözüm olabilir.

İlgili İçerikler