social social social social
Tülin'in Önerisi
No. 15

Saçların ışıltısı nasıl korunur?

Saçlarının sağlıklı olduğunun en büyük göstergesi capcanlı ve ışıl ışıl parlaması! O ışıltıyı hep korumak istersin ama bazen bakımını hiç ihmal etmesen bile istediğin canlılığı sağlayamayabilirsin. Bir de bu ipuçlarını dene!

1) Düzleştirici

shutterstock_533056033

Düzleştirilmiş saçların göz kamaştırdığını farketmişsindir. Bunun sebebi saç kütiküllerinin düzleştikleri zaman ışığı yansıtmak için daha geniş bir alana sahip olmasıdır. İyice kuruttuğun saçlarının üzerinden saç düzleştiricisi ile bir kez geçmen bu efekt için yeterli.

2) Yumurta ve zeytinyağı

Merak etme saçına sürmen için değil yemen için! Yumurta sarısında bulunan L-Sistein, keratin üretimini optimize eder, ki bu da ışıltılı saçlara giden yolda bizim için çok önemli bir protein. Ayrıca zeytinyağındaki omega da saçın nemlenmesine destek olur, bu da ışıltı için bir diğer çok önemli anahtar.

3) Stratejik yıkama

shutterstock_272702183

Saçını şampuanlamak için belli bir rutinin vardır. Ancak özellikle belirli bir günde saçının ışıl ışıl olmasını istiyorsan bu konuda biraz stratejik davranabilirsin. Farklı renkteki saçlar farklı özelliklere sahiptir. Örneğin açık renkli saçlar daha fazla gözeneğe sahiptir ve en parlak oldukları zaman yıkandıktan hemen sonraki halleridir. Koyu renkli saçların en ışıltılı zamanları ise iyi kremlenmiş ve yıkandıktan bir gün sonraki halleridir.

4) Şampuan seçimi

Saçların kuru mu, yağlı mı yoksa normal mi? Saç tipini iyi tanı ve mutlaka ona uygun bir şampuan seç. Yıkadıktan sonra da saçlarının nemini kaybetmemesi için kremlemeyi unutma. Saçların ışıltısını korumak, öncelikle nemini korumaktan geçiyor.

5) Fırça ve tarak

shutterstock_488716759

Saçını her akşam önce kalın dişli bir tarakla uçlardan diplere doğru ilerleyerek tara. Bunu düğümleri açmak ve dolayısıyla yıpranmayı önlemek için yapıyoruz. Sonrasında da bu defa diplerden uçlara doğru fırçalamaya başla. Bu sayede saç diplerindeki doğal yağları tüm saçlarına yayarsın. Bu da ışıl ışıl parlayan saçlar demek!

İlgili İçerikler