social social social social

Saçlarda Elektriklenme Kabusu

Gündelik hayatta havamızı söndürme potansiyeline sahip milyon tane karşılaşma yaşarız. Bunlardan biri de pektabii elektriklenip kabaran saçlarımızdır. Elektriklenen saçımıza ne yaparsak yapalım sonuç hüsran oluyor ve bu durum canımızı daha da çok sıkabiliyor. Sıkılmak, sinirlenmek, ertelemek vs, kısaca stres de elektriklenmeyi artırıyor ve önlem alınmayan bu durum gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

shutterstock_161281697

Bu yazımızda elektriklenme kabusuna karşı ne yapılabilir, pratik çözümler nelerdir, kısa kısa bakacağız.

Banyoda en son işlem olarak, saçınızı soğuk suyla yıkayın. Böylece nem saçın içinde sıkışır ve elektriklenme oluşmaz.

Kurutma işleminde saçınıza sert muamele göstermeyin. Havluyu mümkün olduğunca yumuşak kullanın, hatta havlunun yerine tülbent veya ince bir tişört kullanbilirsiniz.

Elektriklenme çok yoğun bir şekilde yaşanıyorsa banyodan sonra hafif nemli saçlarınızı tepede topuz yaparak kabarmayı engelleyin.

Saçlarınızdaki kırıkları aldırmak da elektriklenmeyi gidermenizde yardımcı olur. Bu işlem için ayda bir kuaföre gitmek çoğu zaman yeterlidir.

Saç kremi kullanım alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Saç yapınıza uygun bir saç kremini her zamankinden iki kat uzun süre ve dairesel bir şekilde masaj yaparak uygulayın. Saç tellerinizi fazla yormayın.

Eğer saç şekillendirici kullanıyorsanız, içeriğinde alkol bulunmayan ürünlerden tercih edin.

Kalitesiz malzemelerden üretilen tarak ve fırçalar da elektriklenmeyi artıran unsurlardan biridir. El yapımı taraklardan kullanmak sorunu büyük oranda çözecektir.

Saç yapınıza uygun, doğru şampuanı kullanın. Hacim veren ve dolgun gösteren ürünler yerine, elektriklenmeyi gideren şampuanları tercih edin.

Saçınızın nem oranını artıran maskeleri en az haftada bir kez olmak üzere uygulayın.

Saçlardaki PH değeri yükselince kabarma ve elektriklenme de oluşmaz. PH değerini doğal bir şekide artırmak için, evde uzun süre geçireceğiniz bir gün saçınızı duruladığınız suya elma sirkesi ya da bir kaşık bal ekleyin.

 

İlgili İçerikler