social social social social

Saçlar hakkında daha önce duymadığın 8 şey

  1. Saçlar çoğunlukla keratinden oluşur.shutterstock_524669116_Large

Saçlarımız ve tırnaklarımız büyük ölçüde bu maddeden meydana gelir. Keratin güçlü bir maddedir ve lifli, yapısal bir protein ailesinin genel adıdır.

  1. Sıcak iklimde saçlar daha hızlı uzar.

Sıcaklığın metabolizma üzerinde uyarıcı bir etkisi var. Buna saç derisi de dahil. Dolayısıyla sıcak iklimlerde saç derisi de tüm vücutla birlikte daha fazla uyarıldığından, saçlar daha hızlı uzar.

 

3. Islak bir saç teli %30 oranında esneyebilir.

shutterstock_414531184_Large

Saçlarının ıslakken daha uzun göründüğünü fark ettin mi hiç? Ya da kurutunca sanki birden kısalmış gibi göründüğünü? Bu herkesin başına gelebilir çünkü ıslak saç, mevcut uzunluğunun %30’u kadar esneyebilir. Bu da ıslakken daha uzun görünmesini sağlar.

 

  1. Görebildiğimiz tüm saçlar ölüdür.

Evet, aslında saçlarımızın canlı olan tek kısmı, hala saç derisinin altındaki epidermis tabakasında bulunan kısımdır. İşin ilginç olanı ise saçlarımızın ölü olan kısmına çok dikkat ederken, canlı olan bölümüne pek fazla aldırmıyor oluşumuz. Şunu unutma ki vücudumuza giren ve sağlığımızı etkileyen her şey epidermisteki canlı saç hücrelerini, onlar da görünürdeki saçlarımızı etkiler.

 

  1. En yaygın saç siyah, en nadir de kızıldır.

shutterstock_447115267_Large

Dünya nüfusunun %1’i doğal kızıl saçlara sahip, %2’si de sarışın. İnsanların çoğu koyu renkli saçlara sahip, bunlar içinde de ilk sırada siyah geliyor.

  1. Saç telleri çok önemli bilgiler taşır.

Ve bunlar mahkemede delil olarak bile kullanılabilir. Bilim insanları tek bir saç telini inceleyerek kişinin geçmişte kanına karışan maddeleri, ne yediğini, ne içtiğini öğrenebilir, ayrıca yaşadığı fiziksel çevreyi tanımlayabilirler.

  1. 1 saç teli 100 gram ağırlık taşıyabilir.

shutterstock_300349664_Large

Şimdi bir hesap yapalım. Bir insanda ortalama 100 – 150 bin saç teli vardır. Her tel 100 gram taşıyorsa, başındaki tüm saçlar birlikte 2 fili taşıyabilirler. Keratin güçlü bir madde demiştik!

  1. Saç, vücuttaki en hızlı büyüyen 2. dokudur.

Birincisi ise kemik iliği.

İlgili İçerikler