social social social social

Saçı güçlü kılacak yaz meyveleri

Yaza az kaldı! Bu güneşli mevsim saçlarımız için pek çok riski de beraberinde getiriyor. Aşırı sıcaklar, nem, güneşin zararlı ışınları, havuz ve deniz suyu gibi pek çok etmen saçlarımıza belirli ölçülerde zarar verebilir. Tabii ki bunlardan korunmanın da pek çok yöntemi var. Güçlü saçlara giden yol her şeyden önce iyi bir diyetten geçiyor. Lezzetli yaz meyveleri ile neler yapabileceğime bir bakalım!

Ahududu

shutterstock_377922055

Biotin, saç dökülmesine karşı en etkili maddelerden biri. Vücudumuzun günlük biotin ihtiyacı yaklaşık 30 – 35 mikro gram kadar. Güçlü saçlara sahip olmak için en etkili yardımcılarımızdan biri olan bu madde, ahudududa bol bol bulunuyor.

Avocado

shutterstock_380512090

E vitamini doğal bir antioksidan ve saçımızı başta güneş olmak üzere çevresel faktörlerin verebileceği hasarlara karşı koruyan bir kahraman! Saçların için E vitamini ihtiyacını avokadodan alabilirsin.

Çilek

shutterstock_408781099

İçeriğinde bolca bulunan C vitamini sayesinde bu lezzetli yaz meyvesi saçlarımızın en büyük dostlarından biri. C vitamini saç büyümesi için gerekli olan kalojen üretimine destek olur, aynı zamanda da etkili bir antioksidandır.

Ananas

shutterstock_104721149

Bromelain enzimi bakımından çok zengin olan bu leziz meyve saçlarının yumuşak ve parlak bir görünüm kazanması için harika bir yardımcı. Ayrıca içeriğindeki amino asitler sayesinde de hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığından yıpranmış saçların kendini toparlamasında oldukça etkili.

İlgili İçerikler