social social social social

Saç tipine göre edinmen gereken alışkanlıklar

Saç bakımında herkesin uygulayabileceği evrensel kurallar yok maalesef. Saç tipleri değişkenlik gösterdiği için saç bakımında da bunu göz önünde bulundurmak ve saç tipimizi iyi tanıyıp ona uygun bakım yapmamız gerekiyor. Saç tipine uygun birkaç alışkanlık edinerek işe başlayabilirsin!

Yağlı saçlar

shutterstock_389991730

 

Yağlı saçlara sahipsen, saçlarının çok hızlı kirlendiğini hissetmenin nasıl bir duygu olduğunu iyi biliyorsundur. Uygulaması başlangıçta zor olabilir ama saçlarını yıkama sıklığını düşür. Saçını 2-3 günde bir şampuanlamaya alıştırdığında saç derindeki yağ üretimi zamanla azalacak ve bu yeni duruma uyum sağlayacak. Saç derisine masaj yapmak yağ üretimini tetiklediği için saçını yıkarken parmak uçlarını değil de parmaklarının kenarlarını kullanmayı da alışkanlık haline getirebilirsin.

 

Kuru saçlar

shutterstock_418447474

Kuru saç demek ne yazık ki kırılgan saç demek. O nedenle boya, maşa, düzleştirici gibi unsurları saçından mümkün olduğunca uzak tutmalısın. En iyi dostun ise nemlendirici bir saç kremi, onu her şampuandan sonra kullanmayı ihmal etme!

 

İnce telli saçlar

shutterstock_489397348

İnce telli saçların en büyük dezavantajı bazen hacimsiz ve soluk görünebilmeleri. Bunun önüne geçebilmek için ise yapabileceğin ilk şey kısa saç stillerini tercih etmek, ikincisi de saçlarının uçlarını kremleyip diplerini bırakmak. Bu sayede saçının ağırlaşmasına ve kırılmasına karşı önlem almış olursun.

 

Kalın telli saçlar

shutterstock_356812154

Bu saç tipindeki en sık şikayetlerden biri saç diplerinde kaşınma ve rahatsızlık. Edinmen gereken alışkanlık ise saçını şampuanladıktan sonra iyice, ama gerçekten iyice durulamak. Durulamaya iki kat fazla zaman ayır, aradaki farkı sen de göreceksin!

 

İlgili İçerikler