social social social social

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saçlar… Saçlarımız… Kadını gösteren saçtır demişler, çok da doğru demişler. Saçlarımızı gözümüzden sakınıyormuşuz gibi duruyor ama gerçekte acaba öyle mi? Gündelik hayatımzda yaptığımız aktiviteler ve karşılaştığımız bazı durumlar saç dökülmesine sebep olarak hayatı kabusa çevirebiliyor. O durumlar neymiş, hep birlikte bakalım bakalım.

Saçını Süpürge Etmek

Yurdum kadınının en belirgin özelliklerinden biridir. Yaşla orantılı bir şekilde artar.

shutterstock_304114247-converted

Beslenme Biçimi

Ne yiyorsan osun. Beslenme biçimin tüm hayatın gibi saçlarını da etkiliyor. Saçın temel yapısını oluşturan proteinlerin ağırlıkta olduğu bir diyet uygulamak, tüm hayatını olumlu etkilemenin yanında, emin ol saçlarına da iyi gelecek.

shutterstock_251920462

Sosyal Medya

“Ya bugün hiç paylaşım yapamadım, millet ne düşünmüştür kim bilir”. Yok güzelim yok. Kimsenin hakkında bir şey düşündüğü yok, o senin kendi hüsn-ü kuruntun. Sosyal medyadaki personanı düşlediğin her an, saçlarından bir tane daha kopuyor. Sosyal medyayı kullanış biçimin, güzelim saçlarını hasta ediyor.

shutterstock_212042758

DHT

Bir erkeklik hormonu olan Dihidrotestosteron, cânım saçlarımızın en büyük düşmanıdır. Bu hormonun erkeklerin hayatına yön verdiği bilinir fakat kadınların hayatına da dişe dokunur bir etkisi olabilir. Saçlarımızı döküyor yahu, az şey mi?

shutterstock_240238327

Halat Muamelesi

Ayçacım daha geçen salı Brezilya fönü çektirmemiş miydin, perma senin neyine? Saçını gergin tutan modeller ve ısı kullanarak verdiğin şekiller saçlarını öldürüyor, döküyor. Hayır, utanmasan lisedeki gibi ütü yapacaksın saçlarına… Lütfen biraz farkındalık Ayçacım.

shutterstock_145963565

Menopoz

Sıcak. Daha da sıcak olacak. Vücutta büyük değişimlerin yaşandığı menopoz döneminin saçlara etki etmemesi tabii ki düşünülemezdi. Östrojen hormonu seviyesinin menopoz döneminde azalmasıyla birlikte saçlarda da dökülme görülebilir.

shutterstock_507416089

Pektabii saç dökülmeleri yaşanılan hastalıktan ya da o sırada kullanılan ilaçlardan da kaynaklanbilir. Böyle bir durumda tabii ki hekime başvurmak lazım gelir.

Ne yapmalı?

Bana kullandığın saç bakım ürünlerini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. İçeriğinde aminexil, octeine, arginine ve provitamin B5 gibi maddeler bulunan şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanırsan, ahenkle birtakım aksiyonlara tekrar girebilirsin. Gündelik rutinlerine egzersiz katmak da stres oranını düşüreceğinden hem bedenine hem de saçlarına

İlgili İçerikler