social social social social
Tülin'in Önerisi
No. 19

Saç dökülmesine meydan okumanın 5 farklı yolu!

Saç dökülmesi pek çok farklı nedene bağlı olabilir: Stres, yetersiz beslenme, yanlış saç bakımı, genetik sebepler, çeşitli sağlık sorunları… Bu liste uzun, ancak yine de saç dökülmesine meydan okumak için yapabileceğimiz pek çok şey var var!shutterstock_397195030

1) Isıya dikkat!

Saça uygulanan yoğun ısı, saçtaki proteinlere zarar verir ve sık sık yüksek ısıya maruz kalan saçlar kırılganlaşmaya başlar ve bu da nihayetinde saç kaybını getirir. O nedenle çok gerekmedikçe saç kurutma makinesi kullanmamak ve saçını doğal yollarla kurutmanda fayda var. Aynı şekilde düzleştirici ve maşa gibi aletleri de minimum düzeyde kullanmak, saçını koruman için önemli.

 

2) Saçını çok sıkma.

shutterstock_388631452

Saçını çok sıkı toplamak veya çok sıkı örgüler yapmak da yıpratıcı unsurlardan biri. Arada sırada tabii ki yapılabilir ancak her gün düzenli olarak yapılan sıkı stiller, bir süre sonra saç dökülmesine neden olabiliyor. Hatta sadece bu sebeple meydana gelen saç dökülmesinin tıpta bir ismi bile var: “Traction Alopecia”. Durum ciddi yani, bu bir mit değil!

 

3) Şampuan kullanımını düzenle.

Saç tipine uygun bir şampuan kullanarak saçını yıkamak, hem saçını hem de saç derini temiz tuttuğu için saç dökülmesine karşı tabii ki etkilidir. Saç tipini iyi tanı ve mutlaka ona göre bir şampuan seç. Ayrıca saçında boya varsa şampuan seçiminde bu durumu da göz önünde bulundurmalısın. Şunu da unutmamalısın ki her gün saçını şampuanlarsan, saçın kendi doğal yağlarından mahrum kalır ve kuruyarak yıpranır, bu da sonunda saç kaybı ile sonuçlanabilir. Haftada 2-3 gün şampuanlamak ideal.

 

4) Taraklar, fırçalar düşmanın olmasın.

shutterstock_188546207

Saçını nasıl taradığın veya fırçaladığın saçının sağlığı açısından hayati derecede önemli. Yumuşak bir fırça kullanarak saçını uçlardan başlayarak diplere doğru fırçalamak kırılmaları ve yıpranmayı minimuma indirir. Ayrıca ıslakken saçlar hassaslaştığı ve kırılganlaştığı için mümkün olduğunca kuruttuktan sonra taramalısın. Son olarak geniş dişli bir tarak tercih etmekte de fayda var.

 

5) İyi bir diyet!

Tabii ki sağlıklı bir bünye sağlıklı saçlar üretir! Her şeyi doğru yapsan bile vücudundaki demir eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Kırmızı et, balık, ıspanak, brokoli gibi demir bakımından zengin besinleri düzenli olarak tüketmeye özen göster. Bunun yanı sıra güçlü saçlar için protein, Omega-3, B ve C vitaminlerini de yeterince aldığından emin ol!

İlgili İçerikler