social social social social

Saç dökülmesi mi? Unut gitsin! İşte dökülmeyi engelleyen 5 saç bakımı!

Her gün belirli bir miktar saçımız mutlaka dökülür, bu son derece normal. Ancak saç bakımını ihmal edersek ve saçımıza hoyrat davranırsak, yıpranan saçlar zamanla dökülmeye başlayabilir. Bunun önüne geçmek için bu 5 maddeyi her zaman aklında bulundur!

Saçına verdiğin hasarı minimuma indir.

shutterstock_534972658

Dökülmeyi önlemenin ilk adımı saçına zarar veren etmenleri sınırlamak! Saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa gibi saçına ısı uygulayan cihazları mümkün olduğunca az kullanmaya çalış, hatta çok gerekmedikçe kullanma. Bu aletleri düzenli olarak kullanmak bir süre sonra saçlarının kırılganlaşmasına neden olur ve bu da dökülmeye giden yolu hızlandırabilir. Bunun yanı sıra saç boyalarını da azalt ve saçını çok sıkı toplamaktan kaçın.

Şampuan seçimine dikkat!

Saç tipini iyi tanı ve kesinlikle ona uygun bir şampuan seç. İhtiyaçlarına uygun bir şampuan kullanmak saç bakımının en temel faktörü. Saçını en fazla iki günde bir şampuanla. Her gün şampuan ile yıkamak saçının doğal yağlarını üretmesini engelleyeceği için zararlı olacaktır.

Tarak ve fırçanı da iyi seç.

shutterstock_259674542

Her gün kullandığın bu yardımcılarını iyi seçmeli ve bakımlarını, temizliklerini düzenli olarak yapmalısın. Kaliteli bir fırça ve iyi bir tarak mutlaka fark yaratacaktır. Ayrıca tararken saçına yumuşak davran ve asla ıslakken tarama! Islak saçlar daha kırılgan olur, taramadan ve fırçalamadan önce mutlaka saçlarını kurut.

Saçlarını test et!

Eğer normalin üzerinde bir saç kaybın olduğundan şüpheleniyorsan şu testi uygulayabilirsin: Yaklaşık 20-30 telden oluşan küçük bir saç tutamını baş parmağın ve işaret parmağının arasına al. Bu tutamı nazikçe ve yavaşça çek. Eğer 5-6 telden fazlası kopuyorsa saçların normalin üzerinde dökülüyor olabilir. Ancak unutma ki bu test kesin bir sonuç vermez ve günden güne değişebilir. Yine de saçlarının dayanıklılığı hakkında bir fikir verecektir. Eğer ciddi şüphelerin varsa tıbbi destek almaktan asla çekinme.

İyi beslen.

shutterstock_376923973

Sağlıklı saçlar için belki de en güçlü silahın iyi bir diyet! Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri demir eksikliği. Bunun önüne geçmek için demir zengini gıdalardan yeterli miktarda tükettiğinden emin ol. Kırmızı et, balık ve ayrıca ıspanak, brokoli gibi sebzeleri diyetinde mutlaka bulundur.  Süt ürünleri, yumurta, mercimek gibi kaynaklardan da yeterince protein almayı ihmal etme.

İlgili İçerikler