social social social social

Nasıl Maşa Yapılır?

shutterstock_383744068

Hacimli ve ışıltılı bukleler, imajını canlandıran en güçlü unsurlardan birisi. Eğer doğal olarak böyle saçlara sahip değilsen, bir saç maşası yardımıyla dalgalı saçlara kavuşabilirsin. Aşağıdaki adımları izlemen yeterli!

1) Saçlarını kurut.

Maşaya başlamadan önce saçlarının tamamen kuru olduğundan emin ol. Sıcak maşayı ıslak veya nemli saça dokundurduğunda ciddi şekilde zarar verebilir.

2) Maşayı ısıt.

Öncelikle maşanın uygun ısıya gelmesini beklemelisin. Eğer henüz yeterli miktarda ısınmadan maşa yapmaya başlarsan, buklelerin maalesef uzun süre dayanmayacaktır.

3) Saçlarını tara.

Maşa ısınırken sen de bir yandan saçlarını tarayabilirsin. Maşa yapmaya başladığımızda saçlarda hiçbir düğüm olmamalı.

4) Saçını parçalara ayır.

Tüm saçlarına eşit şekilde maşa yaptığından emin olmak için saçlarını bölümlere ayır. Başlangıç olarak 4-6 bölüme ayırabilirsin. Sonra da her bir bölüm için de mümkün olduğunca küçük parçalar ile çalışmaya gayret et. Bu sayede daha doğal bir görünüm elde edebilirsin.

5) Başlayabiliriz!

shutterstock_331563095

Saçından küçük bir tutam al ve maşa demirinin üzerine yerleştirip maşa klipsi ile kapat. Ardından maşayı bükerek saçlarını etrafına dola ve bırak. Saçları ne kadar sık sararsan o kadar yoğun kıvrımlar elde edersin. Arzu ettiğin görünüme göre bunu ayarlayabilirsin.

6) Uçları serbest bırak.

Saçların en uç kısımlarını her zaman maşanın dışında bırak, bu sayede kırılmalarını önlemiş olursun.

7) Derine dikkat et!

Maşaya saç derine değdirmemeye büyük özen göster. Bununla birlikte saçlarını ne kadar yukarıdan sararsan buklelerin de o kadar dayanıklı olur.

8) Doğal dalgalar elde et.

shutterstock_323350664

Maşa yaptıktan hemen sonra, saçın hala sıcakken aşağı doğru hafifçe çekersen buklelerin biraz gevşeyecektir. Bu sayede daha doğal görünümlü hafif dalgalara sahip olabilirsin.

İlgili İçerikler