social social social social

Kuru Saçların Bakımında 6 Püf Nokta

shutterstock_132329303

Kuru saçlar bazen sönük ve cansız görünebilir, tararken veya fırçalarken zorlanabilir veya sık sık kırılabilir. Bununla birlikte saç tipinin farkında olup, bunu göz önünde bulundurarak bakım yaparsan saçlarını hayata geri döndürebilir, canlı saçlara sahip olabilirsin!

1) Saç tipine uygun ürünleri kullan.

Şampuan ve saç kremi satın alırken, kuru saçlar için özel olarak geliştirilmiş ürünleri tercih et. Bu adım başlı başına önemli bir fark yaratacaktır.

2) Saçına nazik davran.

Kuru saç demek, hassas saç demek. O nedenle yıkarken, kuruturken, tararken saçına özen göstermeli, ona sanki çok narin ve kırılgan bir maddeymiş gibi davranmalısın, ki zaten öyle!

3) Haftada 2 kez şampuanla.

shutterstock_378849925

Saç derisinde üretilen doğal yağlar, saç tellerini nemlendirecek fırsatı bulamadığında saçlar kurumaya başlar. İşte saçını her gün yıkadığında yaptığın da tam olarak bu. Eğer kuru saçlara sahipsen saçlarını haftada 2 kez şampuanlaman yeterli. Bu düzene ilk başladığın zaman saçların fazla yağlanabilir, ancak onlara birkaç gün süre tanı ve yağ üretiminin doğal dengesine oturmasını bekle.

4) Fırça yerine tarak kullan.

Fırçalar saçı yıpratır, kuru saçları daha da fazla yıpratır. Geniş dişli bir tarak kullanmayı tercih et.

5) Saç stiline dikkat et.

Dalgalı, örgülü, toplamalı saç stilleri kuru saçlar için biraz yıpratıcı olabilir. Saç tellerini köklerinden çeken stillerden uzak durmanda fayda var. Mümkün olduğunca saçlarının doğal bir şekilde salındığı modelleri tercih etmeye çalış.

6) Saç kremini unutma!

Saçını her şampuanladığında mutlaka iyi bir saç kremi kullan. Hafifçe saçlarına masaj yap ve uçlara biraz daha fazla yoğunlaş. Sonra da soğuk su ile durula.

İlgili İçerikler