social social social social

Kıvırcık saçlıların kazanması gereken alışkanlıklar

Kıvırcık saçlar, diğer saç tiplerine göre daha kuru ve tabii ki dolanıp karışmaya daha meyilli olurlar. O nedenle şampuanlarken, kremlerken, şekillendirirken bunu her zaman göz önünde bulundurman ve saçlarına özel alışkanlıklar edinmen gerekiyor. İlk yapman gereken şey ise, bakımı zor olsa da  bu harika saçlara sahip olduğun için ne kadar şanslı olduğunun farkında olmak!

 

Havlu gitsin, tişört gelsin

shutterstock_197428433_Large

Havlular girintili çıkıntılı dokularıyla mümkün olduğunca fazla sıvıyı en kısa sürede emmek için tasarlanmıştır. Ancak havluların bu yapısı saçlarımız için hiç de iyi değil. Havlular saçlarda yıpranmaya ve kabarmaya neden olurlar. Onun yerine saçlarını bir tişört ile hafifçe sıkarak kurulayabilirsin.

 

Önce uçlar, sonra dipler

shutterstock_220254310_Large

Saçlarını kremlerken önce uçlardan başla ve yavaş yavaş diplere doğru ilerle. Aynısı tararken de geçerli.

 

Fırçalara elveda

Fırçalar saçlarındaki kırılgan kıvrımları yıpratabilirler. O nedenle fırça yerine kalın dişli bir tarak kullanmayı tercih et. Hatta önce kabaca düğümleri açmak ve karışıklıkları dağıtmak için ellerini ve parmaklarını kullan, ardından da tarak ile devam et.

 

Difüzörü unutma

shutterstock_344278604_Large

Eğer saçlarını kurutma makinesi ile kurutman gerekirse mutlaka difüzör kullan. Bu sayede ısıyı tüm saça eşit şekilde dağıtarak kabarmayı ve elektriklenmeyi minimuma indirmiş olursun.

 

Saten yastık kılıfları

Pamuklu yastık kılıfları saçlarını yıpratır ve kabarmaya neden olurlar. Saten yastık kılıfları ile kıvırcık saçlarını tüm gece koruyabilirsin.

İlgili İçerikler