social social social social

Kırıklara elveda! Saç kırıklarını önlemenin yolları

Saç uçlarında oluşan bu kırıklar aslında son derece normal. Saçların uzarken bir noktadan sonra kırılabilirler, bu problem değil. Ancak saçlarının normalden hızlı kırıldığını düşünüyorsan aşağıdaki önlemleri alabilirsin.

 

Saçlar neden kırılır?

shutterstock_131961848_Large

Kırıklar bir bakıma saçlarının yeterince besin almadığının ve buna bağlı olarak kuruyup kırılganlaştığının göstergesi olabilir. Bunun dışında saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşanın fazla ve yanlış kullanılması, saç boyaları, kalitesiz saç bakım ürünleri, havlu ile sertçe kurulama, fırça ile saç düğümlerini açmaya çalışma gibi nedenler de kırılmaya yol açabiliyor.

 

Kırıklardan nasıl kurtuluruz?

shutterstock_135446201_Large

Aslında bunun tek bir yolu var: Makas! Saç bir kez kırıldıktan sonra bunu düzeltmenin bir yolu yok. Eğer kesilmezse bu kırık git gide saçınla birlikte uzar ve derinleşir. Bu da problemin giderek büyümesi demek. Saçlarını 6 – 8 haftada bir uçlardan kırparak kırıklarını aldırman bu problemin tek çözümü ve sağlıklı uzayan saçların olmazsa olmazı.

 

Kırıkları nasıl önleriz?

shutterstock_622381814_Large

Saçların asla kırılmamasını sağlamak pek mümkün değil. Ancak iyi bakılan saçlar mümkün olduğunca az kırılırlar. İşte yapabileceklerin:

  • Saçlarını iyi besle ve nemini korumasını sağla.
  • Yıkadıktan sonra saç kremini ihmal etme.
  • Saçlarını tararken sabırlı ve kibar ol.
  • Kuruturken de acele etme, havlu ile sertçe kurulama.

Son olarak da en önemlisi: Saçlarını sev, bol bol su iç ve dengeli beslen!

İlgili İçerikler