social social social social

Kepek mi, o da ne? Kepekten kurtulmak için 5 saç bakımı önerisi!

Koyu renkli kıyafetler giymeye artık çekinir hale geldiysen kepek probleminin ne kadar can sıkıcı olabileceğini deneyimlemişsindir. Kepek, oldukça yaygın bir deri problemi ve hem yarattığı kaşıntı, hem de sebep olduğu görüntü nedeniyle bunaltıcı olabiliyor. Ancak tabii ki çaresi de var!

 

  1. Önce temizlikshutterstock_128732432

Saçlarını düzenli olarak yıkamak, kepeğe karşı mücadelenin ilk adımı. Tabii ki saç tipine uygun bir kepeğe karşı etkili şampuan kullanmalısın. Kepek problemin ortadan kalkana kadar saçlarını her gün, saç diplerine masaj yaparak yıka.

  1. Elma sirkesinin gücüshutterstock_542128069

Elma sirkesi saç derinin pul pul olmasını ve dolayısıyla kepek üretmesini doğal bir şekilde engeller. Saçlarını şampuanladıktan sonra, 2 bardak sirke ve 2 bardak soğuk suyu karıştırarak yaptığın karışım ile saçlarını ve özellikle de saç derini durulayabilirsin.

 

  1. Şekillendiricilere bir süre ara ver.shutterstock_389435659

Saç spreyi veya saç jölesi gibi şekillendiriciler saç derinde normalin üzerinde yağ üretilmesini tetikleyebilirler. Bu nedenle kepek problemin ortadan kalkana kadar bu tür ürünlerle arana mesafe koymanda fayda var. 

  1. Güneşe biraz yer aç!shutterstock_599750540

Bilimsel çalışmalar günışığının kepeği önlemede ciddi bir rolü olduğunu gösteriyor. Günlük hayatında saç derinin yeterince günışığı aldığından emin ol. Tabii güneş ışınlarının tehlikeli olabileceği saatlerde güneş kremleri ile korunmayı ihmal etme!

 

  1. İyi bir diyetshutterstock_300553067

Son olarak B vitamini bakımından zengin balık, süt, yoğurt, yumurta gibi besinleri yeterince alarak kepeğe karşı mücadelede vücudunu güçlendirmeyi de unutma!

İlgili İçerikler