social social social social

Kabaran saçlara son! Kabarmayı bu yöntemlerle engelle.

Bir türlü şekil verilemeyen, kabaran saçlarla başa çıkmak bazen bunaltıcı olabiliyor. Peki saçlarımız neden kabarır? Cevabı basit: Saçlar fazla kuruduğunda veya hasar gördüğünde en dış tabakadaki kütiküller kalkar ve bu da nemin saç tellerinin içine girip onları şişirmesine neden olur. İşte bu da kabarmış saçlar demek. Neyse ki bunu engellemenin yolları da var, aşağıdaki noktalara dikkat etmen yeterli!

 

90-10 kuralıshutterstock_326885012

Saçı kurutan ve kabarmaya neden olan en büyük etmenlerden biri tabii ki ısı. O nedenle saç kurutma makinesi kullanmadan önce iki defa düşün ve mutlaka kullanman gerekiyorsa da saçların kabaca %90 oranında kuruyana kadar bekle, kurutma makinesi ile sadece hızlıca son dokunuşu yap.

 

Başa sarılan havluyu unut

shutterstock_410584894

Islak saçı kabartabilecek bir şey varsa o da havludur. Havlu ile kurulandığında saçların hasar görür ve bu da kabarmalarına neden olur. Eğer mutlaka havlu kullanman gerekiyorsa, genellikle yapılan ovalama şeklinde değil de sıkarak saçlarını kurut. Bu sayede hasarı ve kabarmayı minimuma indirmiş olursun.

 

Kremi ihmal etme

shutterstock_413759953

Bir gün arayla saçlarını şampuanlamayı ve sonrasında da saç kremi kullanmayı unutma. Bu sayede saçların her zaman nemini ve elastikliğini korur. Kuruma ve yıpranmaya karşı bu önlemi aldığında zaten kabarmaya karşı en büyük adımlarından birini atmış olacaksın.

 

Düzenli fırçalama

shutterstock_51283090 (1)

Son olarak saçlarındaki doğal yağları saç telleri boyunca yaymak için düzenli olarak fırçalamayı da ihmal etme.

İlgili İçerikler