social social social social

Işıltılı saçlar için yaz diyeti

Tıpkı cildin gibi saçların da senin bir yansımandır. Vücuduna giren tüm gıdalar saçlarının sağlığını ve parlaklığını etkiler. Yediğin besinlerin doğru oranlarda olması, gerekli olan vitamin ve mineralleri içermesi gerekir.

Protein

shutterstock_519485737

Diyetinde yeteri miktarda protein bulunduğundan emin olmalısın. Yeterince protein tüketmiyorsan saçın kırılgan ve zayıf olur. Çok düşük proteinli diyetler ise saçlarının dökülmesine sebep olabilir. Bu sebeple balık, yumurta, baklagiller gibi yüksek protein içeren besinleri yaz mevsiminde de tüketmeye özen göster.

 

Demir takviyesi

Demir de saçlar için oldukça önemlidir. Kırmızı et, balık veya yeşil yapraklı sebzeler ve yaz aylarında mercimek gibi bir baklagil ile yapılmış bir salata da bu açıdan iyi bir alternatif olabilir.

 

C Vitamini desteği

shutterstock_113284030

C vitamini demir emilimine yardımcı olduğundan, yüksek demir içeren besinler ile C vitamini tüketmen iyi olacaktır. Limon, kivi, maydanoz, çilek bu diyetinde sağlıklı saçların için kullanabileceğin besinler.

 

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri insan vücudunun kendi kendine üretemediği, fakat vücut fonksiyonları için gerekli olan yağ asitlerdir. Kafa derisi ve saçlar için de yüksek öneme sahip bu yağ asitlerini somon gibi yağlı balıklar veya avokado, ceviz gibi yağlı bitkisel besinlerden alabilirsin.

 

Vitaminler

Saçlarımızın A ve E vitaminlerine de ihtiyacı var. A vitamini almak için tatlı patates ve havuç tüketebilirsin. E vitamini için ise koyu yeşil sebzeler, avokado, baklagiller ve tam tahıllar dengeli bir beslenme rutininin mutlaka parçası olmalılar.

İlgili İçerikler