social social social social

Günlük saç bakımı rutinleri

Saç bakımı aslında hiç de zor ve zahmetli bir şey değil. Bütün mesele bazı temel alışkanlıkları kazanmakta yatıyor. Bu basit rutinleri günlük hayatının bir parçası haline getirerek önemli bir başlangıç yapabilirsin!

Her gün mutlaka tara!

shutterstock_206609119

Saçının her gün taramanın en açık sebebi tabi ki düğümleri açmak ve karışıklıkları gidermek. Ama aynı zamanda saçına doğal bir ışıltı katmanın yolu da her gün fırçalamaktan geçiyor. Saçını tarayıp düğümleri açtıktan sonra yumuşak bir fırça ile diplerden uçlara doğru fırçala. Bu sayede saç diplerindeki doğal ve faydalı yağları tüm saçına eşit şekilde yayarsın. Bu hem saçına parlaklık kazandırır, hem de saçını besler ve korur. Ancak bu işi aceleye getirme! Hızlı taramaya veya fırçalamaya kalkarsan saçını hırpalayabilirsin, yavaşça ve nazikçe tara!

 

Asla her gün yıkama!

shutterstock_511301713

Saçını her gün yıkamak bakımlı olmak için iyi bir fikirmiş gibi gelebilir. Ama öyle değil! Saçını her gün şampuanlamak doğal yağların üretimini engeller ve aşırı derecede kurumasına neden olur. Bu da saçlarının zamanla kırılganlaşmasının ve zayıflamasının yolunu açar. Saç tipine ve saçlarının yağlanma hızına göre 2-3 günde bir şampuanlamak ideal. Tabii saç tipine uygun olan şampuanı kullanmayı da unutma!

 

Saç tipine göre kremle.

shutterstock_170783528

Saçını şampuanladıktan sonra kullanacağın saç kremi hem kaybedilen nemi geri kazanmaya yardımcı olacak, hem saçlarını yumuşatacak, hem de koruyucu bir etki gösterecektir.

Eğer kuru saçlara sahipsen, nemlendirici bir krem kullan ve saç kremini diplerden uçlara doğru yay. Yağlı saçların varsa asla saç diplerini kremleme, saçın ortasından uçlara doğru sür. Normal saçlar için de diplerden uçlara doğru kremleyebilirsin. Kremi saçlarına dağıtmak için parmaklarını veya kalın dişli bir tarak kullanabilirsin.

İlgili İçerikler