social social social social
Tülin'in Önerisi
No. 18

Güçlü saçlar için güçlü sebzeler!

Saç bakımında etkili pek çok faktör var: Şampuan seçimi, saç bakım materyallerinin doğru kullanımı, vs. Ancak tüm bunlar içerisinde en önemlisi doğru beslenme! Sonuçta güçlü saçlar ancak sağlıklı bir vücutta büyüyebilir. İşte bu amaca ulaşmak için mutlaka diyetinde bulundurman gereken sebzeler:

1) Patates

D vitamini saçın büyümesini hızlandırır ve güçlü kalmasına yardımcı olur, o nedenle mutlaka beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde D vitamini içeren besinler olmalı. Patates, bunların içinde en yaygın olanı. Tabii ki güneş ışınları da vücudumuzun D vitamini üretmesini sağlar, ancak güneşin az olduğu kış aylarında D vitamininden mahrum kalmamak için patatesi unutma!

2) Brüksel Lahanası

shutterstock_330817340

Protein zengini olan bu küçük sevimli şeyler de mutlaka deyitimizde olması gereken sebzelerden. Vücudumuzun doğal yapı taşı olan proteinler doğal olarak saçlarımızın dayanıklılığı için de hayati derecede önemli.

 

3) Mercimek

shutterstock_522209995

Mercimekte bolca bulunan demir ve çinko, saç foliküllerini besleyerek güçlendirir. Bu nedenle haftada iki kez mercimek veya soya fasulyesi tüketmek güçlü saçlara giden yolda önemli bir anahtar. Ayrıca portakal gibi C vitamini zengini bir meyve de vücutta demirin emilmesini arttıracaktır.

4) Semizotu

shutterstock_373641922

Hep balıklarda olduğunu bildiğimiz Omega-3 semizotunda da bulunur ve saçın yeterli miktarda su içermesini sağlar, böylece hem güçlü hem de ipeksi saçlara kavuşuruz!

 

5) Brokoli

shutterstock_427442281

C vitamini saç derisini besleyip güçlendiren kalojenlerin üretiminde önemli rol oynar ve brokolide bol bol bulunur!

İlgili İçerikler