social social social social

Doğru Saç Taramanın 6 Kuralı

shutterstock_410399362

Saçların, vücudunun en hassas ve kırılgan unsurlarından biri. Tararken bile saçların kopabilir veya kırılabilir. Bu nedenle onlara hak ettikleri hassasiyeti ve şefkati göstermelisin. İşte sağlıklı tarama için birkaç öneri:

1) Tarağını Doğru Seç

shutterstock_401925778

Saçtaki düğüm ve karışıklıkları açmak için mutlaka kalın dişli bir tarak tercih et. Bu sayede tarama sürecini minimum saç kaybı ile tamamlamış olursun. İnce dişli tarakları ise normal taramanın ardından şekillendirme amaçlı kullanabilirsin.

2) Islakken Tarama

Saçlarını ıslakken taramaktan mümkün olduğunca kaçın, çünkü ıslakken saçlar daha zayıftırlar ve kolaylıkla kopabilir veya yıpranabilirler. Kuruduktan sonra veya hafif nemli iken taramak çok daha uygundur.

3) Bırak Kendi Kendine Kurusun

Eğer çok acelen yoksa saçlarını kurutma makinesi ile kurutma. Bırak kendi kendine kurusun. Taramadan önce kurutma makinesi ile kuruttuğun saçlar kırılmaya çok daha yatkındır.

4) Taramaya Uçlardan Başla

Önce saçların uçlarından başla, düğümleri ve karmaşıklığı açtıkça yavaş yavaş diplere doğru ilerle, bu sayede saçlarını zorlamazsın ve yıpranmayı minimum miktarda tutmuş olursun.

5) Işıldama Zamanı

shutterstock_188544620

Uçlardan başlayarak tüm düğümleri açtıktan sonra da köklerden uçlara doğru taramaya başla. Bu sayede derideki sinirler uyarılır, kan dolaşımı hızlanır ve saç kökleri canlanır. Aynı zamanda saç diplerinde bulunan doğal yağları tüm saç teli boyunca yaymış olursun, bu da saçlarına doğal bir parlaklık ve canlılık getirir.

6) Taraklarını Yıkamayı Unutma

Son olarak taraklarını haftada bir kez yıkamayı ihmal etme. Çoğu zaman farketmeyebiliriz ancak nemli bırakılan taraklar tozları kendine çeker ve hızla kirlenirler. Her kullanımdan önce yıkanması daha iyidir elbette ama en azından haftada bir kez mutlaka yıka!

İlgili İçerikler