social social social social

Dikkat! Saçlarını yıprattığına inanamayacağın 5 şey

 

Saçları yıpratan şeyler sadece düzleştirici, maşa, boya gibi çok bariz unsurlardan ibaret değil. En doğru bakımları yaptığını düşünüyor ama yine de istediğin sonuçları alamıyorsan belki yolunda gitmeyen, gözden kaçırdığın bir şeyler olabilir. Bir de bu listedeki faktörleri aklında bulundurmanda fayda var!

  1. Su

shutterstock_226455829_Large

Evet, saçlarımızı temizleyen şey aynı zamanda ona zarar da verebiliyor. Özellikle tuzlu deniz suyu ve klorlu havuz suyu saçları yıpratır. Saçları uzun süre ıslak bırakmak da kabarmalarına ve kırılmalarına neden olur. Tabi ki sudan kaçacak halin yok, tek yapman gereken şey saçlarını çok uzun süre ıslak bırakmamak.

 

  1. Fırçashutterstock_125297294_Large

Saçları fırçalamanın pek çok faydası var, ama yanlış ve dikkatsiz fırçalama saçları ciddi şekilde yıpratabiliyor. Saçlarını fırçalamadan önce kalın dişli bir tarakla düğümlerden ve karmaşadan kurtul. Aynı zamanda saçlarını ıslakken fırçalamak kopmalara neden olabilir o nedenle öncelikle kurutmayı unutma.

 

  1. Dokunmakshutterstock_168815708_Large

Saçlarınla oynama alışkanlığın varsa, bu yavaş yavaş ama sistemli bir şekilde saçlarını yıpratıyor olabilir. Sürekli dokunmak saçları kirletir ve ağırlaştırır, aynı zamanda da kırılmalara sebep olabilir. Bu alışkanlıktan bir an önce kurtulmaya bak!

 

  1. Çantashutterstock_339883946_Large

İnanması zor gibi görünse de çantan bazen saçların için zararlı olabilir. Saçlarının bir tarafında, diğer tarafa göre daha fazla yıpranma ve kırık varsa, sebebi sürekli o taraftaki omzunda taşıdığın çantan olabilir. Günlük hayatta pek fark etmeyebilirsin ama saçların sık sık omzundaki çanta askısının altına sıkışır ve kırılırlar. Bunun önüne geçmek için çanta taşırken saçlarını toplayabilir, sık sık taşıdığın tarafı değiştirebilir, kısacası daha dikkatli olabilirsin!

  1. Yastıkshutterstock_374222257_LargePamuklu bir yastık kılıfı kullanıyorsan onu ilk fırsatta ipek veya saten bir kılıfla değiştir ve aradaki farkı gör! Çünkü saçları yıpratan unsurlardan biri de dokuları nedeniyle pamuklu kumaşlar. Her gece saatlerce saçlarınla temas eden bu yüzey, saçlarındaki yıpranmanın ve kırıkların sebebi olabilir!

İlgili İçerikler