social social social social

Daha Güzel Saçlar İçin Hangi Vitaminleri Kullanmalı

Tükettiğimiz besinler beden ve ruh sağlığımızın yanında saçlarımıza da etki ediyor. Bazen saçlarımız daha bir güzel, daha bir parlak olur ya hani; işte bunlar hep düzgün beslenme!

Bu diyet doğru saç bakım ürünleri ve gerekli vitaminlerle desteklenenince tüm vücut olumlu etkileniyor ve saçlar güçlenip dolgun ve parlak bir görüntü kazanıyor.

Bu yazımızda saçlarımıza iyi gelen vitaminler nelermiş, birlikte bakacağız.

shutterstock_116630221

E Vitamini

E vitamini eksikliği bulunan bünyelerde saçların sağlıksız gözükmesi, hatta dökülmesi olağandır. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen bu vitamin, saçlarının yanında kan dolaşımını da güçlendirir. Ceviz, ıspanak, yer fıstığı, brokoli ve ıspanak yemelisin.

H Vitamini

B7 ve Biyotin olarak da bilinen H vitamini soya fasulyesi, yulaf, mısır, fesleğen ve yumurtada bulunur. Güzellik vitamini olarak da adlandırılan Biyotin, saç tellerini güçlendirir ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

shutterstock_192681758

A Vitamini

Sen istiyor parlak ve dolgun saç, alajak vitamin A! Sağlıklı bir vücut ve doğal görünümlü güçlü saçların olmazsa olmazlarındandır. Deniz ürünlerinde, havuçta, yeşil ve lifli gıdalarda bol miktarda bulunur.

C Vitamini

Kırık saç uçlarından şikayet ediyorsan C vitamini almalısın. Hazır önümüz kış; C vitamini saçlarını güçlendirmekle kalmaz, vücuduna da direnç katar. Portakal ve greyfurt gibi turunçgillerde bol miktarda bulunur. Karnabahar, kivi, kara lahana ve bezelye gibi yiyecekler de C vitamini yönünden zengindir.

shutterstock_184842041

 

İlgili İçerikler