social social social social

Aşırı sıcaklarda saç bakımı

Hepimiz yaz aylarında cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumamız gerektiğini biliyoruz. Peki ya saçlarımızı da hem zararlı güneş ışınlarından hem de aşırı sıcak havadan korumamız gerektiğini biliyor musun? Saçların %10-15’i sudan oluşur. Sıcak yaz günlerinde ise bu oran azalma eğiliminde olduğundan, yapmamız gereken ilk iş saçlarımızın nemini korumasını sağlamak. Sonra da bu adımları takip ederek yaz mevsiminin tadını saçların için endişelenmeden çıkarabilirsin.

 

Güneşten korun!

shutterstock_130467026_Large

Özellikle öğle saatlerinde güneşe çıktığında saçlarını mutlaka bir eşarp veya şapka ile koru. Bu sadece güneşin zararlı ışınlarından korunmak için değil, aynı zamanda saç derisinin nemini koruması için de çok pratik bir yöntem.

 

Gevşek ve rahat stilleri tercih et.

shutterstock_314111792 (1)_Large

Dağınık ve gevşek bir topuz saçlarını kontrol altında tutmak ve güneşe maruz kalan alanı minimuma indirmek için ideal. Sıkı stiller kopmaya meyilli olduğundan, hele de nem kaybına uğradıkları yaz aylarında, pek de tercih edilmemeli.

 

Isıyı azalt!

shutterstock_533053117_Large

Saçların zaten her gün bol bol ısıya maruz kalıyor, bir de saç kurutma makinesinin ekstra sıcaklığına hiç gerek yok. Zaten bu havada saçlarını kendi haline bıraktığında da epey hızlı kuruyacaklar. Yaz boyunca çok gerekmedikçe kurutma makinesi kullanmamaya çalış, aynı zamanda düzleştirici ve maşayı da azaltmanda fayda var.

 

Her zaman kremle.

shutterstock_170783885_Large

Güneş tüm gücüyle saçlarının nemini alıp kurutmaya çalışırken, sen de tam tersini yapıp sürekli olarak saçlarına kaybettikleri nemi geri vermelisin. Bunun en etkili yolu da saç tipine uygun bir saç kremi seçip, her yıkamadan sonra saçlarına uygulamak!

 

Kırıklara dikkat!

shutterstock_486553735_Large

Yaz boyunca saçlarının en çok uçları yıpranır ve sık sık kırıklarla karşılaşman son derece normal. Bunun önüne geçmek ve saçlarını sürekli canlı tutmak için belirli aralıklarla kırıklarını aldırabilirsin.

Bol bol su.

shutterstock_324342278_Large

İlgili İçerikler