social social social social

4 Maddede Kış Aylarında Saç Bakımı

shutterstock_121970212

Saçlarımızın parladığı yaz aylarını geride bıraktık ve şimdi kuru ve soğuk havalar bizi bekliyor. Zorlu kış koşullarından saçlarını koruman için yapabileceğin pek çok şey var. İşte en önemlileri:

1) Nasıl bere giymeli?

Saçını rüzgar, yağmur, kar ve soğuk havanın vereceği zararlardan korumak için yapabileceğin en basit şey sıcacık bir bere takmak. Ancak bereler saçına verdiğin şekli bozabilir, elektriklenmeden dolayı saçını kabartabilir, dışarı çıkmadan önce şekillendirme için harcadığın emeği boşa çıkarabilir. İşte buna engel olmanın basit bir yolu var. Saçını önce ipek bir eşarp ile sar, bereyi de üzerine giy! Berenin can sıkıcı dezavantajlarına böylece elveda de.

2) Nemlendirmeyi unutma!

Kış boyunca haftada bir kez saçlarını derinlemesine nemlendirmek harika bir fikir. Çünkü evindeki kuru ve sıcak hava, dışarıdaki soğuklar gibi nedenelerle kış aylarında saçların nemini daha hızlı kaybeder. Haftada bir nemlendirici maske yaparak saçlarının kaybettiği nemi kazanmasına yardımcı olabilirsin.

3) Yıkama düzenini gözden geçir.

shutterstock_170957600

Saçların her yıkamada biraz kurur. Bu da bizim soğuk havalarda en büyük düşmanımız. Bu nedenle kış boyunca saçlarını yıkamayı, en azından şampuanlamayı haftada 2-3’e indirmende fayda var. Bir de ıslak saçlarla dışarı çıkmaktan kaçınmak gerek. Çünkü, hastalığa davetiye çıkarmasının yanı sıra bir de saçtaki nem, soğuk havayla birleşince ekstra bir hasar bırakıyor.

4) Yediklerine dikkat!

Son olarak, vitamin ve protein ağırlıklı bir diyet ile kışı geçirmek hem genel sağlığın için, hem de saçlarının korunması için son derece önemli. Bir de bol su içmeyi unutma!

 

İlgili İçerikler